sâmbătă, 18 aprilie 2015
Etapele realizării unui proiect didactic de succes
Etapele
realizării unui proiect didactic de succes:
TEMA 2.1.8
Etapele realizării unui plan didactic de
success:
PROIECTAREA ACTIVITĂȚILOR DIDACTICE
Proiectarea didactică este o
acţiune continuă, permanentă, care precede demersurile instructiv-educative,
indiferent de dimensiunea, complexitatea sau durata acestora (presupune de fapt
stabilirea sistemului de relaţii şi dependențe existente între conţinutul
ştiinţific vehiculat, obiectivele operaţionale şi strategiile de predare,
învăţare şi evaluare).
Ȋn proiectarea didactică se porneşte de la un conţinut fixat prin
programele şcolare, care cuprind competenţele generale ale învăţămȃntului,
competenţele specifice şi conţinuturi care sunt unice la nivel naţional. Se
finalizează cu elaborarea unor instrumente de lucru utile cadrului didactic:
planului tematic şi a proiectelor de activitate didactică/lecţie, pȃnă la
secvenţa elementară de instruire.
Etapele principale ale activităţii de proiectare a activităţilor
didactice sunt:
1. încadrarea lecţiei sau a activităţii
didactice în sistemul de lecţii sau în planul tematic
2. stabilirea obiectivelor operaţionale
3. prelucrarea şi structurarea
conţinutului ştiinţific
4. elaborarea strategiei didactice
5. stabilirea structurii procesuale a
lecţiei/activităţii didactice
6. cunoasterea şi evaluarea
randamentului şcolar:
a. stabilirea modalităţilor de control şi evaluare folosite de profesor
b. stabilirea modalităţilor de
autocontrol şi autoevaluare folosite de elevi.
NIVELURI
In functie de orizontul de timp
luat ca referință există două tipuri fundamentale de proiectare pedagogică:
1. proiectarea globală - are drept
referință o perioadă mai mare din timpul de instruire: de la un ciclu școlar la
un an de studiu - se concretizează in elaborarea planurilor de învățământ si a
programelor școlare
2. proiectarea eșalonată - are ca
referință perioade mai mici de timp, de la anul școlar pâna la timpul consacrat
unei singure activități didactice; distribuția timpului pe tipuri de activități:
predare, fixare si sistematizare, evaluare.
b. Proiectarea activității semestriale este o continuare a proiectării
anuale și poate include, pe lângă elementele specifice unei proiectări anuale,
o primă anticipare a strategiilor didactice si a posibilităților de evaluare,
în funcție de obiectivele urmărite si de conținutul detaliat.
Model orientativ al proiectării semestriale
An de studiu: eșalonarea în timp (precizarea numărului de ore pentru
fiecare unitate si precizarea datei sau a săptămânii din structura anului școlar);
analiza conținutului, identificarea unităților mari de conținut (capitole,
teme) si a succesiunii lor; identificarea obiectivelor generale urmărite in
predarea disciplinei;
Se concretizează în:
Proiectarea activității anuale, pe baza planului de învățământ și a
programei școlare, presupune:
Disciplina:
Clasa:
Competenţe generale:
Bibliografia:
Obiectivele disciplinei:
Conținutul disciplinei:
Repartizarea in timp:
Tehnologia instruirii:
Evaluare:
Metode:
Mijloace.
Proiectarea unei activități didactice, care înseamnă, cel mai adesea,
proiectarea lecției, datorită ponderii mari pe care o ocupă lecția în ansamblul
formelor de organizare și desfășurare a activității didactice.
Proiectarea lecției presupune un demers anticipativ, pe baza unui algoritm
procedural ce corelează următoarele patru întrebări: • Ce voi face? • Cu ce voi
face ? • Cum voi face ? • Cum voi ști dacă am realizat ceea ce mi-am propus ?
Aceste patru întrebări sunt expresia celor patru etape fundamentale în
proiectarea lecției:
Etapa I: Identificarea obiectivelor lecției.
Obiectivul ne arată “ce se urmărește în fiecare secvență a procesului
educațional și cum se evaluează performanțele obținute".
Etapa a II-a: Analiza resurselor. După
identificarea obiectivelor, profesorul trebuie sa realizeze o analiză detaliată
a principalelor categorii de resurse implicate în desfășurarea activității: •
resurse umane: elevul (trăsături de personalitate, interese, trebuințe de
învățare); profesorul (pregătire științifică și psihopedagogică, competența
comunicativă); • resurse de conținut didactic: ansamblul valorilor educaționale
(cunoștințe, priceperi, deprinderi, capacități, atitudini) ce fac obiectul
procesului de predare/ învățare; selecția conținuturilor didactice se face în
funcție de obiectivele identificate (abordare curriculară), pe baza planului de
învatamant, a programei școlare, a manualului școlar și a altor materiale
informative cu caracter didactic; • resurse de ordin material: materiale
didactice și mijloace tehnice care pot contribui la eficientizarea activității;
• locul desfășurării activității (clasă, laborator, atelier, bibliotecă); •
timpul disponibil pentru o activitate didactică.
Etapa a III-a: Elaborarea strategiilor
didactice optime. Eficiența activității didactice depinde în mare măsură de calitatea
demersului de selectare și corelare a celor mai potrivite metode, mijloace si
materiale didactice; această etapă mai e cunoscută și ca etapa selectării și
corelării celor trei “M" (Metode, Materiale, Mijloace). Cercetarile
experimentale și experiența educativă dovedesc, deopotrivă, că eșecul multor
activități didactice își are cauzele la acest nivel al proiectării pedagogice.
Conturarea strategiei didactice permite deja profesorului să-și imagineze scenariul
aproximativ al activității sale. Principalii factori care contribuie la
selectarea si îmbinarea celor “trei M" într-o strategie didactică sunt: •
specificul activității (comunicare/însușire de cunostințe, evaluare); •
obiectivele operaționale identificate; • contextul psihopedagogic al instruirii
(nivelul pregătirii lor); • contextul material al instruirii (materiale si
mijloace didactice disponibile); • stilul si personalitatea profesorului.
Etapa a IV-a: Elaborarea instrumentelor
de evaluare identifică, între funcțiile obiectivelor educației, o funcție
evaluativă; precizarea corectă a obiectivelor și posibilităților de
operaționalizare a acestora oferă un sprijin serios în procesul de evaluare a
rezultatelor elevilor și a activității profesorului, sugerând alegerea unor
instrumente de evaluare adecvate obiectivelor propuse, utilizarea lor în
anumite momente ale desfășurării activității, precum și interpretarea si
utilizarea rezultatelor în sensul optimizării activității și, implicit, al
pregătirii elevilor.
O lecție este metodic organizată
când toate activitățile desfășurate constituie un tot unitar, servesc atingerea
scopului urmărit. Pregătirea unei activități didactice nu înseamnă aplicarea
unui “tipar", a unei scheme prestabilite la un conținut anume, ci înseamnă
anticipare, deci reflecție prealabilă asupra a ceea ce ar fi de dorit să se
întâmple, imaginarea unui scenariu al activității. AVANTAJE SI LIMITE
Lecțiile asigură o informare amplă și sistematică a elevilor în diferite
domenii, și îi ajută la formarea personalității lor. Ele contribuie la
dezvoltarea gândirii și imaginației elevilor, la formarea sentimentelor
superioare, la fortificarea voinței, la obișnuirea elevilor cu munca organizată
și cu disciplina, le cultivă progrestiv aptitudinile și talentele, îi ajută
să-și însușească tehnica muncii independente. Aceste avantaje pe care le oferă
au validat lecția ca formă principală, forma de bază în organizarea procesului
de învățământ. Dintre avantajele lecţiei, le amintim pe următoarele:
- Asigură un cadru organizatoric adecvat
pentru derularea procesulai instructiv-educativ, promovează un sistem de
relaţii didactice profesor-elevi şi activităţi didactice menite să angajeze
elevii, să îi activizeze şi să îmbunătăţească performanţele învăţării.
- Facilitează însuşirea sistematică
valorilor care constituie conţinutul învăţământului, a bazelor ştiinţelor, a
sistemului de cunoştinţe şi abilități fundamentale ale acestora, prin
intermediul studierii obiectelor de învăţământ corespunzătoare.
- Contribuie la formarea şi modelarea
capacităţii de aplicare în practică a cunoştinţelor teoretice însuşite de
elevi, introducându-i în procesul cunoaşterii sistematice şi ştiinţifice
(nemijlocite sau mijlocite) a realităţii.
- Activităţile desfăşurate de elevi în
timpul lecţiei sprijină insusirea noilor informaţii, formarea noţiunilor,
deducerea definiţiilor, a regulilor, formarea şi dezvoltarea abilităţilor
intelectuale şi practice, sesizarea relaţiilor dintre obiecte şi fenomene,
explicarea lor, deci formarea unei atitudini pozitive faţă de învăţare.
- Angajarea elevilor în lecţie, în
eforturi intelectuale şi motrice de durată, are influenţe formative benefice:
le dezvoltă spiritul critic, spiritul de observaţie, atenţia voluntară,
curiozitatea epistemică, operaţiile gândirii, memoria logică şi contribuie la
dezvoltarea forţelor lor cognitive, imaginative şi de creaţie. Totodată, le
oferă oportunitatea de a-şi exersa capacităţile intelectuale, motrice şi
afective, de a-şi forma şi consolida sentimente, convingeri, atitudini,
trăsături pozitive de caracter, forme adecvate de comportament.
Limitele lecției ar fi următoarele: - caracterul preponderent
magistro-centrist al predării (în defavoarea învăţării), reducerea activităţii
la mesajul profesorului (expunere, demonstrare, explicaţie) şi la înregistrarea
pasivă a noului de către elevi - adesea, lecţiile se bazează pe intuiţie,
neglijându-se activităţile individuale ale elevilor, exerciţiile practice, cele
aplicative etc. - dirijarea accentuată, uneori excesivă a activităţii de
învăţare a elevilor - recurgerea excesivă la activităţi frontale, promovarea
predării la un singur nivel (cel mijlociu) şi într-un singur ritm, pot duce la
apariţia tendinţei de nivelare şi uniformizare a demersurilor didactice -
instruirea diferenţiată in funcţie de particularităţile individuale şi de grup
ale elevilor se realizează, de cele mai multe ori, anevoios şi stângaci - nu se
promovează autoinstruirea si autoevaluarea VARIANTE DE REDACTARE A PROIECTELOR
DIDACTICE
Variabilele procesului de instruire determină variante ale tipului de
bază pentru fiecare categorie/tip de lectie. Principalele categorii/tipuri de
lectie sunt :
- Lecţia mixtă ;
- Lecţia de comunicare/însuşire de noi
cunoştinţe ;
- Lecția de formare de priceperi şi
deprinderi ;
- Lectia de fixare şi sistematizare ;
- Lecţia de verificare şi apreciere ale
rezultatelor şcolare.
1. Lecţia mixtă vizează realizarea, în măsură
aproximativ egală, a mai multor scopuri sau sarcini didactice : comunicare,
sistematizare, fixare, verificare. Este tipul de lecție cel mai frecvent
întâlnit în practica educativă, îndeosebi la clasele mici, datorită
diversităţii activităţilor implicate şi sarcinilor multiple pe care le joacă.
Structura relativă a lecției mixte :
- 1. moment organizatoric ;
- 2. verificarea conţinuturilor însuşite:
verificarea temei ; verificarea cunoştinţelor, deprin-derilor, priceperilor
dobândite de elev ;
- 3. pregătirea elevilor pentru
receptarea noilor cunoştinţe (se realizează, de obicei, printr-o conversație
introductivă, în care sunt actualizate cunoştinţe dobândite anterior de elevi,
relevante pentru noua temă, prin prezentarea unor situații-problemă, pentru
depăşirea cărora sunt necesare cunoştinţe noi etc.) ;
- 4. precizarea titlului şi a
obiectivelor: profesorul trebuie să comunice elevilor, într-o formă accesibilă,
ce aşteaptă de la ei la sfârşitul activităţii ;
- 5. comunicarea/însuşirea noilor
cunoştinţe, printr-o strategie metodică adaptată obiectivelor, conținutului
temei şi elevilor şi prin utilizarea acelor mijloace de învăţământ care pot
facilita şi eficientiza realizarea acestei sarcini didactice ;
- 6. fixarea şi sistematizarea
conţinuturilor predate prin repetare şi exerciţii aplicative ;
- 7.
explicaţii pentru continuarea învăţării acasă şi pentru realizarea
temei.
2. Lecția de comunicare/însușire de noi
cunoștințe. Acest tip de lecție are un obiectiv didactic fundamental :
însușirea de cunoștințe (și, pe baza acestora, dezvoltarea unor capacități și atitudini
intelectuale), dar prezintă o structură mixtă, îndeosebi la clasele mici, când
obiectivul didactic fundamental al lecției îl constituie însușirea unor
cunoștințe noi; celelalte etape corespunzătoare tipului sunt prezente, dar au o
pondere mult mai mică ; ponderea celorlalte etape este deter- minată, în
principal, de vârsta elevilor. La clasele mari, lecția de comunicare tinde
chiar către o structură monostadială.
Variantele lecției de comunicare/însușire de noi cunoștințe se
conturează pe baza unor variabile, precum :
-
locul temei într-un ansamblu mai larg al conținutului ;
- strategia didactică elaborată de
profesor în funcție de particularitățile de vârstă și nivelul pregătirii
elevilor etc.
Cele mai cunoscute variante ale acestui tip de lecție sunt :
- lecția introductivă : are rolul de a
oferi o imagine de ansamblu asupra unei discipline sau a unui capitol si de a-i
sensibiliza pe elevi în scopul eficientizării receptării noilor conținuturi ;
- lecția prelegere, practicabilă doar la
clasele liceale terminale, când conținutul de predat e vast, iar puterea de
receptare a elevilor e foarte mare ;
- lecția seminar : presupune dezbaterea
unui subiect în timpul orei pe baza studiului prealabil de către elevi a unor
materiale informative ; se realizează, de asemenea, clase mai mari, când
nivelul de pregatire si interesul elevilor pentru disciplină sunt ridicate ;
-
lecția programată, concepută pe baza manualului sau textului programat sau pe
baza unor programe de învățare computerizate etc.
3.
Lecția de formare de priceperi și deprinderi, specifice unor domenii de
activitate diverse : AVAP, MM, EFS, CLR, MEM etc.
Structura orientativă a acestui tip de lecție este următoarea:
1. moment organizatoric ;
2.
precizarea temei și a obiectivelor
activității ;
3.
actualizarea sau însușirea unor
cunoștințe necesare desfășurării activității ;
4.
demonstrația sau execuția-model,
realizată, de obicei, de profesor ;
5.
antrenarea elevilor in realizarea
activității (lucrării, exercițiului) cu ajutorul profesorului;
6. realizarea
independentă a lucrării, exercițiului de către fiecare elev ;
7. aprecierea performanțelor elevilor și
precizări privind modul de continuare a activității desfășurate în timpul orei.
Variantele lecției de formare de priceperi și deprinderi pot fi
identificate, în principal, în funcție de specificul domeniului de activitate
și de locul desfășurării activității: - lecția de formare de deprinderi de
activitate intelectuală : analiza gramaticală, analiza literară, analiza unui
text filosofic, analiza unui document istoric, realizarea unui eseu literar sau
filosofic, rezolvare de exerciții și probleme ; - lecția de formare a unor
deprinderi motrice, specifice disciplinei educație fizică ; - lecția de formare
a unor deprinderi tehnice : operare pe computer, utilizarea unor instrumente
tehnice ; - lecția cu caracter practic (aplicativ), realizabilă, de obicei, în
afara clasei (de exemplu, in atelierul școlar) ; - lecția de laborator, vizând desfășurarea
unor experiențe în domenii diverse ale cunoașterii : chimie, fizică, biologie ;
- lecția-excursie, destinată formării priceperii de a observa obiecte sau
fenomene, de a selecta si prelucra observațiile.
4. Lecția de fixare și sistematizare vizează,
în principal, consolidarea cunoștințelor însusite, dar și aprofundarea lor și
completarea unor lacune. Se realizează prin recapitulare. Condiția de bază a
eficientizării acestui tip de lecție o constituie redimensionarea
conținuturilor în jurul unor idei cu valoare cognitivă relevantă, astfel încât
elevii sa fie capabili de conexiuni care să permită explicații din ce in ce mai
complete și de aplicații optime si operative în contexte din ce în ce mai largi
ale cunoașterii.
Structura orientativă a acestui
tip de lecție :
1. precizarea conținutului, a
obiectivelor și a unui plan de recapitulare ; este de dorit ca această etapă să
se realizeze în doi timpi : înaintea desfășurării propriu-zise a orei, apoi la
începutul orei sau orelor de recapitulare ;
2. recapitularea conținutului pe baza
planului stabilit : această etapă e destinată clarificării și eliminării
confuziilor constatate de profesor, stabilirii unor conexiuni prin lărgirea
contextului cunoașterii și diversificarea perspectivelor de abordare a
conținutului parcurs și realizării unor scheme sau sinteze care să-l pună în
relație cu tot ceea ce reprezintă esențialul la nivelul conținutului analizat ;
3. realizarea de către elevi a unor lucrări
pe baza cunoștințelor recapitulate; în cazul lecțiilor de consolidare de
deprinderi, această etapă ocupă ponderea cea mai mare în structura lecției și
se concretizează, în funcție de specificul disciplinei, prin : rezolvare de
exerciții și probleme, analize gramaticale, analize literare, realizarea unor
lucrări având caracter tehnic ;
4. aprecierea activității elevilor ;
5. precizarea și explicarea temei. În
functie de întinderea conținutului supus recapitulării (o temă, un capitol) se
propun câteva dintre variantele posibile ale acestui tip de lecție : - lecția
de repetare curentă – lecția de recapitulare pe baza unui plan dat sau alcătuit
de profesor împreună cu elevii : se realizează la sfârșitul unor capitole sau
teme mari din programă ; - lecția de sinteză: se realizează la sfârșitul unor
unități mari de conținut : capitole mari, trimestru sau an școlar; Pornind de
la metodele sau mijloacele utilizate în desfăşurarea lecției variantele menționate
pot conduce la noi variante : lecție de recapitulare sau de sinteză pe bază de exerciţii
aplicative (atunci când se urmăreşte consolidarea unor deprinderi), lecția de
recapitulare cu ajutorul textului programat sau al unor programe recapitulative
computerizate; lecția recapitulativă pe bază de fișe (concepute în funcție de
nivelul dezv. intelectuale şi al pregătirii şi de ritmul de lucru al fiecărui
elev) etc.
5. Lecţia de verificare şi apreciere a rezultatelor şcolare Aceasta
urmăreşte, în principal, constatarea nivelului de pregătire a elevilor, dar şi
actualizarea şi încadrarea cunoştintelor în noi cadre de referintă şi
semnificare, cu consecinte importante asupra viitoarelor trasee de învățare.
Structura relativă a acestui tip de lecție :
1. precizarea conţinutului ce urmează a fi
verificat ;
2.
verificarea conţinutului (în cazul unei verificări orale, această etapă poate
constitui un bun prilej pentru sistematizarea cunoştintelor, corectarea unor
confuzii etc.) ;
3.
aprecierea rezultatelor (dacă în cazul verificării orale sau practice
aprecierea se face la sfârşitul orei, în cazul verificării scrise acest moment
se va consuma în următoarea întâlnire a prof. cu elevii) ;
4. precizări privind modalitățile de
completare a lacunelor şi de corectare a greşelilor şi sugestii în legătură cu
valorificarea conținuturilor actualizate în activitatea viitoare. Variantele
lecției de verificare şi apreciere se stabilesc, în principal, în funcție de
metoda sau modul de realizare a evaluării : - lecţia de evaluare orală; -
lecţia de evaluare prin lucrări scrise; - lecţia de evaluare prin lucrări
practice; - lecţia de evaluare cu ajutorul programelor computerizate.
Cum este firesc, tipologia lecției rămâne deschisă şi permisivă la noi
ipostaze şi asocieri. Clasificarea, ca şi specificitatea fiecărui tip de lecție
nu constituie un şablon, o rețetă imuabilă, dată o dată pentru totdeauna.
Practica educativă însăşi poate sugera sau induce noi modalități de structurare
a evenimentelor, de prefigurare a priorităților unei lecții.
APLICAȚII
Proiectul de lecție : model orientativ :Metode și procedee didactice; Mijloace
de învățământ; Desfășurarea lecției; Data; Clasa; Disciplina; Tema; Tipul lecției;
Competenţe generale; Competenţe specifice și modalități de operaționalizare;
Etapele lecției; Obiective; Conținutul lecției; Metode si mijloace; Evaluare;
Activitatea profesorului; Activitatea elevilor .
Abonați-vă la:
Postări (Atom)